Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Wkładki do butów dla pronatorów, czym są oraz jakie mają zastosowanie 0
Wkładki do butów dla pronatorów, czym są oraz jakie mają zastosowanie

Każdy szanujący się biegacz  wie, że strój sportowy oraz buty należy dobierać z uwzględnieniem odpowiednich kryteriów. Nie da się kupić pierwszych lepszych ubrań i obuwia. Byłby to zbędny wydatek, który nijak miałby się do kosztów, jakie musielibyśmy ponieść na ewentualne leczenie kontuzji. Wkładki pronujące wydają się więc również niezbędnym elementem wyposażenia niemal każdego biegacza. Czy jednak warto inwestować w nie swoje pieniądze?

Co to jest stopa pronująca?

Aby odpowiedzieć na wyżej postawione pytanie warto wyjść od odpowiedzi na pytanie co to jest pronacja? Jest to słowo, które nie każdemu jest znane. Tymczasem dla biegaczy ma ogromne znaczenie. Pronacja to inaczej rotacja wewnętrzna, a w przypadku stopy polega na jej ruchu w stawie skokowym do wewnątrz. Problem pojawia się, kiedy jest ona nadmierna, a stopa nadmiernie ucieka do środka. Może być to przyczyną przeciążeń, kontuzji i innych poważniejszych  problemów.

Co to są wkładki pronujące?      

Wkładki pronujące to nic innego jak kawałek pianki o grubości w granicach od 2 do 3 mm, na ogół płaski i miękki, który uwzględnia szerokość stopy biegacza. Nie tylko odpowiednio przytrzymuje piętę ale także wypełnia przestrzeń przy łuku, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji. Dodatkowo zapobiega otarciom i oraz daje poczucie integracji z butem.

Wkładki pronujące i ich zastosowanie          

Wkładki pronujące mogą stosować nie tylko biegacze, ale osoby które aktywnie uprawiają inne rodzaje sportów bądź mają problem z pronacją stopy. Warto w nie zainwestować, ponieważ:

  •         poprawiają dopasowanie stopy do obuwia,
  •         umożliwiają lepszy rozkład sił dostosowany do kształtu stopy,
  •         zapobiegają otarciom, kontuzją i innym podrażnieniom,
  •         zmniejszają zmęczenie stopy,
  •         absorbują nieprzyjemne zapachy,
  •         zapewniają odpowiednią termoregulację.

Pamiętajmy, wkładki pronujące powinniśmy dobierać indywidualnie do naszych stóp, tak, aby w jak największym  stopniu wykorzystać ich potencjał.

Buty na stopę pronującą

Obecnie w sklepach specjalistycznych dostępne są buty na stopę pronującą wyposażone w specjalną wkładkę, dzięki czemu nie musimy jej kupować osobno. Pamiętajmy jednak, aby przed ich zakupem sprawdzić u fizjoterapeuty stopień naszej dysfukcji. Jeżeli nie mamy takiej możliwości lepiej wybrać buty neutralne i do nich dobrać wkładkę pronującą. Kupując buty ze stabilizacją np. dla stopy neutralnej możemy sobie tylko niepotrzebnie zaszkodzić. Może to powodować problemy i kontuzję. Dobierając więc specjalistyczne buty na stopę pronujacą skorzystajmy z pomocy fachowców.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium